Az infarktus egyik rizikófaktora: a cukorbetegség

Az infarktus egyik rizikófaktora: a cukorbetegség

Az infarktus egyik rizikófaktora: a cukorbetegség

A civilizált társadalmakban a cukorbetegség ma már népbetegség.(1) A cukorbetegség leggyakoribb formája, a 2-es típusú diabetes leggyakrabban a túlzott szénhidrátfogyasztás miatt jön létre és általában 35 éves kor felett jelentkezik, de sok nőt érint a terhesség során kialakuló diabetes is.

A cukorbetegség komoly szövődményekkel járhat, például szív- és érrendszeri panaszokkal, amelyek szívinfarktushoz, stroke -hoz és perifériás érbetegségekhez vezethetnek.

Mit jelent a diabetes mellitus?

A diabetes mellitus olyan anyagcsere-betegség, amelynek középpontjában a szénhidrát-anyagcsere zavara áll, de a kórfolyamat következményesen érinti a zsír- és a fehérje-anyagcserét is. A cukorbetegség alapvető oka az inzulin viszonylagos, vagy teljes hiánya, illetve az inzulintermelés elmaradása.(2) A sejtek nem tudják felvenni a vérből a glükózt, így az a vérben marad, és jelentősen megemelkedik a vércukorszint.

Milyen fajtái vannak?

Az ún. 1-es típusú diabetes mellitus a hasnyálmirigy béta-sejtjeinek károsodása folytán alakul ki. Klasszikus tünetekkel, általában 35 éves életkor előtt jelentkezik.

A cukorbetegség leggyakoribb formája, az ún. 2-es típusú – nem inzulinfüggő – diabetes mellitus a túlzott szénhidrátfogyasztás következtében jön létre. A nagy mennyiségű, gyorsan felszívódó szénhidrát egyre nagyobb inzulintermelésre serkenti a szervezetet, s az éveken át tartó magas inzulinszint miatt ún. inzulinrezisztencia alakul ki.

A cukorbetegségnek léteznek egyéb, speciális formái is, amelyek közül a terhesség során kezdődő, ún. gesztációs diabetes a leggyakoribb.(2)

Melyek a legjellemzőbb tünetek?

A cukorbetegség legjellemzőbb tünete a vizelet mennyiségének megnövekedése, az állandó szomjúságérzet miatti fokozott folyadékfelvétel, illetve az egyéb okkal nem magyarázható fogyás. Emellett a beteg panaszkodhat fáradtságra, hányingerre, homályos látásra is. Jelzésértékűek lehetnek a nehezen gyógyuló fertőzéses megbetegedések, illetve néha lábikragörcs, vagy a kéz ujjainak zsibbadása is a felhívhatja a figyelmet a cukorbajra. A tudatzavar, az eszméletvesztés és kóma már súlyos állapotra utal.

Amennyiben az éhgyomorral mért vércukorérték eléri, vagy meghaladja a 7,0 mmol/l értéket, vagy az étkezés után bármely időpontban mért vércukorszint eléri, vagy meghaladja a 11,1 mmol/l értéket, megállapítható a diabetes mellitus.(2)

Amit mi magunk is megtehetünk

A diabetes mellitus kezelése nem csak gyógyszeres terápiát – inzulin, vagy szájon át szedhető ún. antidiabetikumok adását – jelenti. Legalább ennyire fontos a megfelelő étrenddel és rendszeres fizikai aktivitással kialakított életmódvezetés is.(3)

A cukorbetegek táplálkozására vonatkozó előírások célja az optimális anyagcsere-állapot elérése és fenntartása, valamint a vércukorszint normális határok között tartása. A gondozásba vett betegeknek egyénre szabott étrendjavaslat alapján kell étkezniük, amelyben a napi táplálék energiatartalma és összetétele pontosan meghatározott. Ajánlott a gyakori, kis mennyiségű étel fogyasztása, ami hozzájárul az egyenletes vércukorszint fenntartásához. Általában javasolt minden betegnek a magas rosttartalmú zöldségek, teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztása.

Amennyiben a diéta rendszeres testmozgással párosul, elérhető a súlytöbblet leadása, ami jelentősen javíthatja a beteg egészségi állapotát. Ahogy a betegek étrendjét, úgy a fizikai tevékenység mértékét, intenzitását, időtartamát is egyénre szabottan kell meghatározni. A mozgás megkezdése előtt a kezelőorvos személyre szabott mozgásprogramot javasol.

Fontos a vércukor szintjének folyamatos ellenőrzése, amellyel elkerülhető a vércukorszint veszélyes mértékű ingadozása. A vércukorértékek túl alacsony, vagy emelkedett volta ugyanis súlyos krízisállapotokhoz vezethet. Rendszeres vércukor-önellenőrzéssel tehát a betegek tevékenyen hozzájárulhatnak anyagcseréjük javításához és a késői szövődmények mérsékléséhez.

Előzzük meg a szövődményeket!

Az infarktus egyik rizikófaktora a cukorbetegség

A cukorbetegséget kísérő szövődmények közül az egyik legsúlyosabb a szem ideghártyájának megbetegedése (retinopátia), amely látásromlással, sőt akár teljes látásvesztéssel is járhat.(4,5)

Másik súlyos szövődmény a vese ereinek megbetegedése (nefropátia), amely kezelés nélkül, vagy elégtelen kezelés mellett veseelégtelenségbe torkollhat.(4)

Nagyban ronthatja az életminőséget az idegrendszer változó tünetekkel és panaszokkal járó károsodása (neuropátia). Az idegbántalom miatt romolhat a beteg érzékelése, és előfordulhat, hogy nem veszi észre az alsó végtagját érő sérüléseket. Ennek következtében fájdalmatlan fekély keletkezhet a talpon, az elhanyagolt seb pedig melegágyat képez a különböző eredetű, például gombás fertőzéseknek.(3) Sok beteg nincs tisztában azzal, hogy ez az elváltozás, amelyet orvosi nyelven diabéteszes lábnak nevezünk, milyen komoly veszélyt rejt magában: gondos lábápolás hiányában a végtag üszkösödéséhéhez, akár az elvesztéséhez is vezethet.(4,5)

A szövődmények sorában említést érdemel továbbá a férfiak merevedési zavara, amely – a tévhittel ellentétben – nem szükségszerű velejárója az öregedésnek, hanem intő jel arra nézve, hogy a szervezetben esetleg valamilyen keringési rendellenesség áll fenn.(4)

Mindemellett cukorbetegség esetén számolni kell a súlyos szív- és érrendszeri megbetegedések – például szívinfarktus, szélütés, vagy végtagi érszűkület – fokozott rizikójával is. A 2-es típusú diabetes mellitusban szenvedők akkora kardiovaszkuláris kockázatnak vannak kitéve, mint a nem cukorbeteg, szívinfarktuson átesett betegek. Ezért gondozásuk nem csak a vércukorszint ellenőrzésére és normalizálására terjed ki, hanem magában foglal átfogó kardiológiai vizsgálatokat is. Amennyiben ezek során kiderül, hogy a diabetes mellé magas vérnyomás, vagy zsíranyagcsere-zavar társul, az orvos a kísérőbetegségeket is kezeli, hogy megelőzze a súlyos szövődményeket. A cukorbetegek mintegy háromnegyede még így is, sajnos keringési betegség következtében hal meg. A halálokok között az első helyen a szívinfarktus áll, ezt követi az összefoglalóan „ stroke ” néven leírt agyi keringészavar.(5)

Gyógyszerek rendszeres szedésével is megelőzhetőek a szív- és érrendszeri problémák. Az Aspirin® Protect 100mg acetilszalicilsavat tartalmazó gyógyszer. Napi 1 tabletta rendszeres szedése megakadályozza a vérlemezkék kóros összetapadását, s ezáltal az ereket szűkítő vagy elzáró vérrögök képződését, így csökkentve az infarktus előfordulásának kockázatát.(6)

Mivel a cukorbetegség az infarktus előfordulásának valószínűségét növeli, ha mellé egyéb kardiovaszkuláris rizikófaktorokkal is társul, érdemes azonnal elkezdeni a gyógyszer szedését!

Ne csak akkor kezdjünk el a kérdéssel foglalkozni, amikor már megtörtént a baj! A kockázatokról és mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!

Szerző:

Boromisza Piroska

Irodalomjegyzék:

  • (1) Pouya Saeedi, Inga Petersohn, Paraskevi Salpea et al. Global and regional diabetes prevalence estimates for 2019 and projections for 2030 and 2045: Results from the International Diabetes Federation Diabetes Atlas, 9th edition. Diabetes Res Clin Pract 2019 Nov;157:107843. Return to content
  • (2) American Diabetes Association. 2. Classification and Diagnosis of Diabetes: Standards of Medical Care in Diabetes-2020. Diabetes Care. 2020;43(Suppl 1):S14-S31. doi:10.2337/dc20-S002. Return to content
  • (3) American Diabetes Association. 3. Prevention or Delay of Type 2 Diabetes:: Standards of Medical Care in Diabetes-2020. Diabetes Care. 2020;43(Suppl 1):S14-S31. doi:10.2337/dc20-S002. Return to content
  • (4) American Diabetes Association. 11. Microvascular complications and foot care.
    Diabetes:: Standards of Medical Care in Diabetes-2020. Diabetes Care. 2020;43(Suppl 1):S14-S31.
    Return to content
  • (5) Leon BM, Maddox TM. Diabetes and cardiovascular disease: Epidemiology, biological mechanisms, treatment recommendations and future research. World J Diabetes. 2015;6(13):1246-1258. doi:10.4239/wjd.v6.i13.1246. Return to content
  • (6) Betegtájékoztató: Információk a felhasználó számára - Aspirin Protect 100 mg (acetilszalicilsav) gyomornedv-ellenálló bevont tabletta (OGYI-T -5950/01-02; OGYI-T -5950/05-09). A betegtájékoztató engedélyezésének dátuma: 2023. november. A hatályos „Betegtájékoztató” teljes szövegét megtalálja az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (www.ogyei.gov.hu/gyogyszeradatbazis/) honlapján: https://ogyei.gov.hu/gyogyszeradatbazis&action=show_details&item=16107 Return to content

 

PP-ASP-HU-0318-1  2023. december 19.

A cikket az Aspirin®  Protect forgalmazója, a Bayer Hungária Kft. készítette.

Kapcsolódó cikkek a témában:

Aspirin® Protect 100 mg gyomornedv-ellenálló bevont tabletta

 

Az Aspirin® Protect tabletta szedése ajánlott heveny szívizomelhalás ( miokardiális infarktus ) kockázatának csökkentésére szív- és érrendszeri kockázati tényezőkkel rendelkező, 45-79 év közötti férfi és 55-79 év közötti nőbetegek esetében, a haszon/kockázat (pl. gyomor-, bélrendszeri vérzés) arány értékelését követően, valamint átmeneti agyi keringési zavar (TIA) és az agyi keringészavar következtében kialakuló szövetelhalás (agyi infarktus) megelőzésére felnőtteknél.
 

PP-ASP-HU-0323-1 2024. január 29.



Acetilszalicilsav tartalmú, vény nélkül kapható gyógyszer. Bayer Hungária Kft. 1117 Budapest Dombóvári út 26.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!